فورس سنسور یا سنسور فشار

افزایش ظرافت و دقت با فورس سنسور یا سنسور فشار

دنیایی را تصور کنید که ربات‌ها می‌توانستند مثل یک انسان با دنیای اطرافشان تعامل داشته باشند، حتی تصور آن هم هیجان‌انگیز است، نه؟ با تعامل و هوشیاری بیشتر ربات، عملکرد آن هم به‌طرز چشم‌گیری بالا رفته و خروجی خط‌تولید چندبرابر می‌شود و خب چه چیزی بهتر از این؟ خوشبختانه فورس سنسور یا سنسور فشار هم دقیقا برای همین منظور طراحی شده است. با کمک سنسور فشار، توان ربات چند برابر شده و می‌تواند وظایف خود را با دقت و ظرافت بیشتری انجام دهد؛ اگر بالابردن بهره‌وری و مجهزکردن خط‌تولید دغدغه شما هم هست، در این مقاله همراه تی‌اس‌روبوت باشید تا شما را با سنسور فشار یا فورس سنسور بیشتر آشنا کنیم.

فورس سنسور یا سنسور فشار
فورس سنسور یا سنسور فشار چیست؟

فورس سنسور یا سنسور فشار چیست؟

فورس سنسور یا سنسور فشار حس‌گرهای دقیقی هستند که حواس انسان‌ را در اختیار ربات‌ها قرار می‌دهند. این سنسورها در کارهایی که به ظرافت زیادی احتیاج دارند مثل مونتاژ قطعات ظریف، نصب قطعات در شکاف‌های باریک یا تنظیم نیروهای کم و کوچک، استفاده می‌شوند.

When a force sensor is installed and linked to a robot, the robot becomes able to detect minute force changes and the rotation direction to a high sensitivity level. Controlling the robot based on the detected force information enables operations that were previously performed based on human touch sensations to be performed by the robot. The force sensor provides the robot with human-like senses and is an essential device for the automation of complex work.

از کجا بفهمیم فورس سنسور یا سنسور فشار برای خط‌تولید ما هم کاربرد دارد؟

اگر موارد زیر در خط تولید شما اهمیت دارد، احتمالا فورس سنسور یا سنسور فشار برای شما هم کاربرد داشته باشد.

1- اندازه‌گیری وزن

اگر در خط تولید به اندازه‌گیری وزن اجسام نیاز دارید، فورس سنسور به کار شما خواهد آمد. این سنسور می‌تواند وزن اجسام را به دقت اندازه‌گیری کرده و در کارهایی مثل کنترل کیفیت، بسته‌بندی و جابه‌جایی مواد کاربرد زیادی دارد.

2- تشخیص لمس یا برخورد

اگر ربات‌های شما حین کارکردن ممکن است به اجسام دیگری برخورد کنند، می توانید با کمک یک فورس سنسور جلوی این برخورد را بگیرید. ربات‌ها می‌توانند با کمک سنسور فشار لحظه تماس یا برخورد را کاملا حس کرده، از آن اجتناب کنند یا تعامل بهتری داشته باشند.

3- به‌کارگیری نیروی ثابت

بعضی از کارهایی که ربات انجام می‌دهد نیاز به یک نیروی ثابت دارد. بدون استفاده از سنسور نیرو، ربات‌ها نمی‌توانند یک نیروی ثابت را کل زمان کار اعمال کنند؛ با کمک یک سنسور فشار ربات می‌توان این مشکل را کاملا حل کرد و از آن در انجام کارهایی مثل پرداخت، سنباده‌زدن و… کمک گرفت.

فورس سنسور یا سنسور فشار
فورس سنسور یا سنسور فشار در چه عملیات‌هایی استفاده می‌شود؟

فورس سنسور یا سنسور فشار در چه عملیات‌هایی استفاده می‌شود؟

عملیات‌های رباتیکی زیر با وجود سنسور فشار یا فورس سنسور با دقت بیشتر و کارایی بهتری انجام خواهند شد.

1- پایان کار

در کارهایی مثل سنگ‌زنی و تراشکاری که به یک نیروی ثابت و مداوم نیاز است، سنسور فشار کاربرد بسیار زیادی دارد؛ بدون وجود فورس سنسور نیروی ناپایداری به قطعه وارد شده و کیفیت نهایی کار تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.

برای به‌کارگیری ربات در عملیات‌های پایان کار، لازم است تا آن را ابزار ویژ‌ه‌ای به نام end effector ادغام کرد.

2- آزمایش محصول

یکی‌دیگر از عملیات‌هایی که در آن فورس سنسور کاربرد دارد، آزمایش محصول است؛ از فورس سنسور یا سنسور فشار برای تست دوام و پایداری محصولات استفاده می‌شود؛ همچنین این سنسور با ادغام با ربات، انعطاف‌پذیری ربات را بالا برده و ربات می‌تواند فشارهای واقعی که یک محصول در طول‌روز تجربه می‌کند را شبیه‌سازی کند.

3- پلتایزینگ

شاید در نگاه اول ادغام فورس سنسور با ربات پلتایزینگ کمی غیرضروری به نظر برسد، اما استفاده از این سنسور در پلتایزینگ می‌تواند با مزایای زیر همراه باشد.

  1. سنسور فشار می‌تواند کمک کند که کالاها با فشار مناسب روی هم قرار گرفته و از آسیب‌دیدن اقلام ظریف جلوگیری می‌کند.
  2. سنسورهای فشار می‌توانند بی‌نظمی‌های محیط مثل ترازنبودن کالاها یا حضور مانع روی پالت را تشخیص داده و ربات را به اصلاح آن وادار کنند.
فورس سنسور یا سنسور فشار
فورس سنسور یا سنسور فشار می‌تواند در عملیات پلتایزینگ هم نقش داشته باشد.

4- مونتاژ

وقتی ربات مشغول مونتاژ اجزای مختلف است به تراز و تناسب دقیق اجزا نیاز دارد. اینجاست که نقش مهم سنسور فشار یا فورس سنسور مشخص شده و با کمک آن دقت ربات چندین برابر خواهد شد. به‌طورکلی سنسور فشار از راه‌های زیر به عملیات مونتاژ کمک می‌کند.

  • درج و تراز

سنسور فشار می‌تواند تشخیص دهد که آیا قطعات به درستی تراز شده‌اند یا خیر.

  • ایمن‌سازی

سنسور فشار می‌تواند نیرویی که ربات هنگام بستن اجزا اعمال می‌کند را به‌خوبی بسنجد تا اگر نیرو بیش‌ازحد بود جلوی آن را گرفته و از آسیب و خرابی قطعات جلوگیری کند.

  • کنترل‌کیفیت

سنسور فشار برای کنترل کیفیت عملیات مونتاژ هم کاربرد دارد. با نظارت و تنظیم فشار در حین عملیات مونتاژ، کیفیت و ثبات نهایی محصول هم تایید خواهد شد.

5- سنگ‌زنی

سنگ‌زنی شامل حذف مواداضافی از قطعه است. در عملیات سنگ‌زنی حذف یکنواخت مواد و پرداخت یک‌دست اهمیت زیادی دارد؛ انجام این عملیات با فورس سنسور یا سنسور فشار مقاوم در برابر گردوغبار به‌راحتی و با کیفیت و ایمنی بسیار بالا انجام می‌شود.

6- لبه‌زنی

یکی از کارهای رایج در ماشین‌کاری، صاف‌کردن لبه‌های قطعه توسط ربات است. برای اینکه لبه‌های قطعه به درستی صاف شوند، اعمال مقدار صحیح نیرو توسط ربات اهمیت ویژ‌ه‌ای پیدا می‌کند؛ به‌همین‌دلیل در عملیات لبه‌زنی از فورس سنسور یا سنسور فشار هم در کنار ربات استفاده می‌شود.

7- شناسایی اشیا

شاید فکر کنید که سیستم بینایی ربات به‌تنهایی برای شناسایی اشیا کافی‌ست؛ اما در بعضی از شرایط، سنسور فشار هم می‌تواند دقیقا به همان اندازه کارایی داشته باشد. این سنسور می‌تواند اشیای اطراف ربات را شناسایی کرده و تعامل ربات را با محیط پیرامونش افزایش دهد؛ همچنین ربات سنسور می‌تواند با اندازه‌گیری وزن اشیا بین آن‌ها تفاوت قائل شود.

جمع‌بندی

در این مقاله از تی‌اس‌روبوت، با شما درباره فورس سنسور یا سنسور فشار صحبت کردیم. همان‌طور که مشاهده کردید ربات‌ها می‌توانند با کمک فورس سنسور خودشان را با محیط‌های پویا وفق دهند، با اجسام ظریف برخورد کنند و وظایفشان را با دقت بیشتری انجام دهند؛ در نتیجه با کمک این سنسورها عملکرد سیستم‌های رباتیک بیشتر شده و بهره‌وری خط‌تولید هم افزایش پیدا می‌کند.

اگر شما هم قصد به‌کارگیری سنسورهای فشار را دارید، می‌توانید از طریق شماره زیر با ما تماس بگیرید؛ ما در تی‌اس‌روبوت از آموزش تا نصب، نگه‌داری و خدمات‌ پس‌ازفروش همراه شما هستیم؛ پس فرصت را از دست ندهید و همین امروز برای مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

0982536148

شما برای چه عملیاتی قصد به‌کارگیری سنسور فشار را دارید؟ لطفا در قسمت کامنت نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- غیر از رباتیک، سنسور فشار در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟

غیر از رباتیک، سنسور فشار در موارد دیگری مثل دیگ‌های بخار، معادن، تامین آب شهری، سیستم‌های آتش‌فشانی و… کاربرد دارد.

2- دقت سنسورهای فشار چقدر است؟

دقت سنسورهای فشار به عوامل مختلفی مثل کالیبراسیون، طراحی و… بستگی دارد. دقت سنسورهای باکیفیت، کسری از ثانیه است اما سنسورهای کم‌هزینه ممکن است دقت پایین‌تری داشته باشند.

3- هنگام انتخاب سنسور فشار به چه عواملی باید توجه کرد؟

هنگام انتخاب سنسور فشار باید به عوامل مختلفی مثل محدوده فشار، محدوده دما، دقت، اندازه و قیمت آن توجه کنید.

برای مطالعه بیشتر شما

Force Sensors for Robotics

Force sensors