بررسی ربات کوکا؛ از تکنولوژی پیشرفته تا کاربردهای گسترده!

ربات کوکا

حالا که دقت و کارایی حرف اول را در کارخانه‌ها می‌زنند، ربات های کوکا در این زمینه حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. این ربات‌ها تنها یک ماشین ساده نیستند؛ بلکه ستون‌فقرات فرآیندهای تولید مدرن به شمار می‌روند. ربات کوکا با قابلیت پیشرفته‌ای که دارد و تکنولوژی‌هایی که در آن‌ها استفاده شده است، توانسته‌ است تحولی چشم‌گیر را در صنایع مختلف رقم بزند؛ از خطوط تولید خودروسازی گرفته تا صنایع الکترونیک و پزشکی، این ربات‌ها با دقت بالا و عملکرد بی‌نقص خود نه تنها کیفیت تولید را بالاتر برده‌اند، بلکه بهره‌وری و سرعت کار را نیز افزایش داده‌اند.

اگر دوست دارید درباره این ربات‌ها بیشتر بدانید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را با دنیای جذاب و پیچیده ربات‌های KUKA آشنا کرده و ببینیم که چطور این ماشین‌های هوشمند می‌توانند آینده‌ی صنعت را رقم بزنند.

ربات صنعتی کوکا
با ربات کوکا بیشتر آشنا شوید!

با ربات کوکا بیشتر آشنا شوید!

ربات‌ های کوکا که محصول کشور آلمان هستند، نقش مهمی در پیش‌برد راه‌حل‌های اتوماسیون اجرا می‌کنند. این ربات‌ها به‌خاطر سرعت و دقت فراوانی که دارند در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، الکترونیک، فلزکاری و لجستیک استفاده می‌شوند. ربات های کوکا به فناوری‌های پیشرفته‌ای مجهز هستند و بیشتر مدل‌های آن به‌طورمخصوص برای کارهایی مثل جوشکاری، بسته‌بندی، مونتاژ و کنترل کیفیت طراحی شده‌اند.

KUKA is a global automation corporation with sales of around 4 billion euro and roughly 15,000 employees. The company is headquartered in Augsburg, Germany. As one of the world’s leading suppliers of intelligent automation solutions, KUKA offers customers everything they need from a single source: from robots and cells to fully automated systems and their networking in markets such as automotive, electronics, metal & plastic, consumer goods, e-commerce/retail and healthcare.

KUKA یک شرکت اتوماسیون جهانی با فروش حدود 4 میلیارد یورو و تقریبا 15000 کارمند است. دفتر مرکزی این شرکت در شهر آگسبورگ آلمان قرار دارد. KUKA به‌عنوان یکی از تامین‌کنندگان پیشرو راه‌حل‌های اتوماسیون هوشمند در جهان، همه چیزهایی را که به مشتریان نیاز دارند از یک منبع واحد ارائه می دهد: از ربات‌ها و سلول‌ها گرفته تا سیستم‌های کاملاً خودکار و شبکه‌سازی آنها در بازارهایی مانند خودرو، الکترونیک، فلز و پلاستیک، کالاهای مصرفی و … -تجارت/خرده فروشی و مراقبت های بهداشتی.

منبع:

kuka.com

این شما و این 5 ربات مشهور کوکا

شرکت کوکا طیف گسترده‌ای از ربات‌های صنعتی را به شما ارائه می‌دهد. در ادامه شما را با 5 مدل ربات کوکا بیشتر آشنا خواهیم کرد.

ربات های کوکا
ربات کوکا

1- KR DELTA

ربات KR DELTA بیشتر برای جابه‌جایی و چیدن قطعات کوچک کاربرد دارد و در طیف وسیعی از صنایع از جمله صنایع غذایی، دارویی و الکترونیک استفاده می‌شود. این مدل ربات شتاب بالا و دامنه حرکت گسترده‌ای دارد و به‌خاطر بدنه فولادی ضدزنگ خود، برای کار در شرایط حساس طراحی شده است.

ظرفیت ترابری این ربات 3 کیلوگرم و حداکثر دسترسی آن 1200 میلی‌متر است.

2- KR SCARA

ربات‌های SCARA یک راه‌حل عالی برای کار در فضاهای تنگ و سلول‌های کاری کوچک هستند. این ربات‌ها بسیار قوی، سریع و کارآمد هستند و حداکثر کارایی را با کم‌ترین هزینه انجام می‌دهند. از ویژگی‌های ربات‌های SCARA می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سبک و باریک
 • دارای بازوی مفصلی
 • ظرفیت بار تا 12 کیلوگرم
 • حداکثر دسترسی تا 850 میلی‌متر

ربات‌های SCARA به تعمیر و نگه‌داری کمی نیاز دارند، مصرف انرژی در آن‌ها پایین است و همچنین برای راه‌اندازی نیاز به سرمایه چشم‌گیری ندارند.

3- KR AGILUS

ربات‌های KR AGILUS کوکا، جز ربات‌های جمع‌وجور و شش‌محوره هستند و به‌طورویژه برای کارهایی با سرعت بالا طراحی شده‌اند. از ویژگی‌های شاخص ربات‌های KR AGILUS می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • تطبیق‌پذیری بالا
 • قابل‌نصب روی زمین، دیوار و سقف
 • حداکثر دقت در فضاهای محدود
 • عملکرد ایمن
 • ظرفیت بار تا 4 کیلوگرم
 • حداکثر دسترسی تا 601 میلی‌متر

4- KR 1000 titan

KR 1000 titan ربات قدرت‌مندی‌ست که برای بارهای سنگین استفاده می‌شود. ربات‌های شش‌محوره قطعات و اجزای بسیار سنگین را به‌راحتی و با نهایت دقت جابه‌جا می‌کنند.

با کمک این ربات‌ها می‌توان بلوک‌های موتور، سنگ‌ها، شیشه، تیرهای فولادی، اجزای کشتی، قطعات بتنی و… به‌راحتی جابه‌جا کرد. از ویژگی‌های این ربات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرفیت بار 750 الی 1300 کیلوگرم
 • حداکثر دسترسی از 3202 میلی‌متر تا 3601 میلی‌متر
 • سرعت و شتاب بالا

5- KR QUANTEC PA

ربات‌های KR QUANTEC PA جز سریع‌ترین، قوی‌ترین و دقیق‌ترین ربات‌های پالت‌سازی موجود در بازار هستند و روی حداکثر فشردگی و راندمان بالای فرآیند تمرکز دارند.

با کمک ربات‌های KR QUANTEC PA می‌توان تمام نیازهای اتوماسیون را به‌راحتی برآورده کرد. نیازهایی مثل: نیاز به حداقل فضا، چرخه‌های کوتاه‌تر، هزینه‌های عملیاتی کمتر، حداکثر در دسترس‌بودن و… . این ربات‌ها 5 محوره هستند و به‌لطف طراحی 5 محوره خود می‌توانند تا ارتفاق 2500 میلی‌متری کاربرد داشته باشند. حداکثر ظرفیت باری که ربات‌های KR QUANTEC PA می‌توانند حمل کنند چیزی بین 120 تا 240 کیلوگرم است. ربات‌های KR QUANTEC PA می‌توانند حتی در دمای منفی 30 درجه کار کنند و به‌همین‌دلیل از آن‌ها در صنایع‌غذایی زیاد استفاده می‌شود.

The KR QUANTEC PA has been developed specifically for demanding palletizing tasks. Its strength and dynamism enable it to stack multiple pallets to a great height with great precision.

KR QUANTEC PA به‌طورخاص برای انجام وظایف پالت‌سازی ایجاد شده است. استحکام و پویایی آن باعث می‌شود تا چندین پالت را با دقت بالا در ارتفاعی زیاد قرار دهد.

منبع:

kuka.com

ربات کوکا در چه صنایعی استفاده می‌شود؟

ربات های کوکا در صنایع مختلفی به کار گرفته می‌شوند؛ صنایعی مثل:

ربات kuka
ربات کوکا در چه صنایعی استفاده می‌شود؟

1- صنایع فلزی

در فلزکاری ربات های کوکا برای کارهای مختلفی مثل بر، خم‌کاری، ماشین‌کاری و.. استفاده می‌شود. ربات‌های kuka دقت و کارایی بالایی در هنگام کار با فلز دارند و به بهبود فرآیندهای تولید و کیفیت محصول کمک می‌کنند. در صنایع فلزی معمولا ربات‌های زیر استفاده می‌شوند:

 • ربات جوشکاری
 • ربات برش لیزری
 • ربات جابه‌جایی

2- الکترونیک

دومین صعنتی که ربات کوکا نقش مهمی را در آن ایفا می‌کند، صنعت الکترونیک است؛ در صنعت الکترونیک برای کارهایی مثل مونتاژ برد مدار، لحیم‌کاری، تست و بسته‌بندی قطعات از ربات کوکا استفاده می‌شود. دقت و تکراری‌پذیری بالای این ربات‌ها، کیفیت ثابت در فرآیندهای الکترونیک را تضمین می‌کند. از جمله ربات‌هایی که در صنعت الکترونیک استفاده می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ربات مونتاژ
 • ربات جابه‌جایی
 • ربات بسته‌بندی

3- صنایع غذایی

از روبات kuka در صنایع غذایی برای کارهایی مثل بسته‌بندی، پالت‌سازی، مرتب‌سازی و جابه‌جایی محصولات غذایی استفاده می‌شود؛ این ربات‌ها می‌توانند بهداشت را صنایع غذایی افزایش دهند. معمولا در صنایع غذایی از ربات‌های زیر استفاده می‌شود.

 • ربات پلتایزینگ
 • ربات بسته‌بندی
 • ربات جابه‌جایی

4- پزشکی

دقت و مهارت بالای ربات های کوکا باعث شده که این ربات‌ها بتوانند کارهای ظریف را با مهارت بسیار بالایی انجام بدهند و از آن‌ها برای کاربردهای مختلفی مثل جراحی، اتوماسیون داروخانه و کارهای آزمایشگاهی استفاده شود.

5- پلاستیک

ربات های کوکا در صنعت پلاستیک هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارند؛ معمولا در صنعت پلاستیک از این ربات‌ها برای انجام کارهایی مثل قالب‌گیری، مونتاژ و کنترل کیفیت استفاده می‌شود. ربات‌های KUKA می‌توانند بهره‌وری، ثبات و دقت را در خط‌تولید به‌طرز چشم‌گیری افزایش دهند. معمولا در صنعت پلاستیک ربات‌های زیر به کار گرفته می‌شوند:

 • ربات بسته‌بندی
 • ربات پلتایزینگ
 • ربات مونتاژ
 • ربات جابه‌جایی

استفاده از ربات کوکا چه مزایایی دارد؟

به‌کارگیری ربات کوکا، می‌تواند مزایای زیر زیر را برای هر کسب‌وکاری به ارمغان بیاورد.

ربات کوکا
استفاده از ربات کوکا چه مزایایی دارد؟

1- رشد نرخ تولید

ربات‌‌ KUKA با انجام سریع و کارآمد وظایف و همچنین توانایی کار مداوم و بدون خستگی، بهره‌وری کارخانه را چندبرابر کرده و نرخ تولید را افزایش می‌دهند.

2- رشد کیفیت

ربات های کوکا وظایف خود را دقیق‌ترین شکل انجام می‌دهند و با این کار کیفیت محصول را بالا نگه می‌دارند؛ وقتی محصولات به‌طورمداوم کیفیت خوبی داشته باشند، رضایت مشتریان جلب شده و برند تولیدکننده شهرت بیشتری پیدا می‌کند و خب چه چیزی بهتر از این؟

3- افزایش ایمنی

با کمک ربات‌های KUKA می‌توان کارهای تکراری و خطرناک را خودکارسازی کرد؛ با انجام این کار آسیب‌های محیط‌کار برای نیروهای انسانی کمتر شده و ایمنی محیط‌کار ارتقا پیدا می‌کند.

4- کمک به برنامه‌ریزی

ربات های کوکا سرعت ثابتی دارند و این سرعت ثابت باعث یکتواختی در فرآیندهای تولید می‌شود؛ با یکنواخت‌شدن فرآیندهای تولید، مقدار خروجی‌ها قابل‌پیش‌بینی می‌شود و با کمک آن می‌توان برنامه‌ریزی بهتری برای آینده و تخصیص منابع داشت.

5- افزایش انعطاف‌پذیری

ربات‌های KUKA همه‌کاره هستند و می‌توانند برای انجام طیف گسترده‌ای از وظایف برنامه‌ریزی شوند. این انعطاف‌پذیری به تولیدکنندگان این فرصت را می‌دهد تا بتوانند به‌سرعت با تغییرات در تقاضای تولید یا تغییرات محصول سازگار شده و بدون کوچک‌ترین خللی در روند کار، فرآیندهای تولید را ادامه دهند.

چطور بهترین ربات کوکا را انتخاب کنیم؟

بهترین ربات، رباتی‌ست که بتواند به بهترین وجه نیازهای خاص یک پروژه را برآورده کند. برای انجام این کار، دانستن چند نکته کلیدی وجود دارد؛ نکاتی مثل:

ربات صنعتی کوکا
چطور بهترین ربات کوکا را انتخاب کنیم؟

1- درک وظایف

اولین فاکتوری که هنگام انتخاب ربات باید به آن توجه کنید، درک وظایف و کارهایی‌ست که نیاز دارید ربات آن را برای شما انجام دهد. ربات‌های مختلف برای کارهای متفاوتی مثل جوشکاری، جابه‌جایی، مونتاژ و… طراحی شده‌اند؛ با شناسایی وظایفی که قرار است ربات آن‌ها را انجام دهد، گزینه‌های محدودتری دارید و راحت‌تر می‌توانید ربات موردنظرتان را انتخاب کنید؛ همچنین اگر برای خرید ربات کوکا به راهنمایی‌های بیشتری نیاز دارید، می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان از طریق شماره زیر با کارشناسان ما در تی‌اس‌گروپ در تماس باشید.

02536148

2- بررسی فضا

دومین نکته‌ای که هنگام انتخاب ربات کوکا باید به آن توجه کنید، فضایی‌ست که قرار است آن را در اختیار ربات قرار دهید. باید با توجه به فضایی که در اختیار دارید، رباتی را انتخاب کنید که بتواند بازوهای خود تکان دهد و همچنین در صورت نیاز بتواند به‌راحتی در فضا حرکت کند.

3- بررسی بار

قطعه‌ای که قرار است ربات با آن کار کند هم یکی‌دیگر از عوامل مهم در انتخاب ربات است. ربات‌های مختلف ظرفیت‌های بارگیری متفاوتی دارند؛ اگر بار بیشتر از ظرفیت ربات باشد، ایمنی و کارآمدبودن ربات، تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.

4- بررسی محیط‌کار

در محیط‌های صنعتی ممکن است با عوامل مختلفی مثل گردوغبار، دمای بالا، رطوبت و… درگیر باشیم. تمامی این موارد می‌تواند روی انتخاب ربات تاثیر بگذارد. برای اینکه مطمئن شوید ربات انتخابی شما عملکرد خوبی را ارائه می‌دهد، بهتر است تمامی شرایط محیط‌کار را بررسی کرده و رباتی را انتخاب کنید که براساس کار در شرایط شما طراحی شده باشند؛ با انجام این کار طول‌عمر و عملکرد قابل‌اعتماد ربات را تضمین خواهید کرد.

5- بررسی میزان تولید

آخرین موردی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین ربات صنعتی کوکا را انتخاب کنید، بررسی میزان تولید شماست؛ در این مورد باید رباتی را انتخاب کنید که زمان چرخه آن با میزان تولید شما مطابقت داشته باشد. زمان چرخه ربات به مدت‌زمانی می‌گویند که در طول آن ربات می‌تواندی یک عملیات کامل را انجام دهد.

فراموش نکنید که با انتخاب یک ربات درست، می‌توانید کارایی و بهره‌وری خط‌تولیدتان را به‌طرز چشم‌گیری افزایش دهید.

ربات های کوکا
به نظر شما چه نکات دیگری در انتخاب ربات کوکا نقش دارند؟

جمع‌بندی

در نتیجه ربات های کوکا با دقت و کارایی چشم‌گیری که دارند، در دنیای صنعت انقلاب بزرگی را ایجاد کرده‌اند؛ این ربات‌ها با تکنولوژی‌های پیشرفته خود در صنایع مختلف از پزشکی گرفته تا خودروسازی استفاده می‌شوند. با کمک ربات‌های KUKA می‌توان نرخ بهره‌وری و کیفیت محصولات را بالا برد و همچنین هزینه‌های تولید را تا حد زیادی کم کرد.

با توجه به نیازی که در زمینه هوشمند‌سازی فرآیندهای تولید احساس می‌شود، ربات‌‌های KUKA می‌توانند به‌عنوان یکی از پیشگامان این عرصه، آینده‌ای روشن و کارآمد را برای صنایع مختلف رقم بزنند. اگر شما هم قصد سرمایه‌گذاری در تکنولوژی‌های نوین را دارید و می‌خواهید با کمک ربات‌های KUKA از تمام رقبای خود یک سروگردن بالاتر بایستید، می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان، از طریق شماره زیر با کارشناسان ما در تیم تی‌اس‌روبوت در تماس باشید.

02536148

ما در تی‌اس‌روبوت با تمام دانش و تجربه‌ای که در زمینه هوشمندسازی کارخانه‌ها داریم، از مرحله آموزش تا اجرای پروژه رباتیک همراه شما هستیم؛ راستی اگر سوال بی‌پاسخی درباره ربات کوکا در ذهن شما باقی مانده است، لطفا در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول

1- ربات صنعتی کوکا بیشتر برای چه عملیات‌های استفاده می‌شود؟

از ربات kuka می‌توان برای عملیات‌هایی مثل حفاری، فرز، پانچ‌کردن، رنگ‌آمیزی، بسته‌بندی، جوشکاری، مونتاژ، بارگیری و تخلیه کالاها استفاده کرد.

2- ربات کوکا چطور فرآیندهای تولید را بهبود می‌بخشد؟

ربات‌های صنعتی کوکا با ارائه خروجی باکیفیت، کاهش خطاها، افزایش سرعت و همچنین افزایش ایمنی فرآیندهای تولید را به‌طرز چشم‌گیری بهبود می‌بخشد.

3- ربات کوکا چطور نگه‌داری می‌شود؟

ربات‌های KUKA برای اطمینان از عملکرد مطلوب نیاز به تعمیر و نگه‌داری مداوم دارند. این تعمیر و نگه‌داری شامل بازرسی‌های مرتب، روانکاری، کالیبراسیون و به‌روزرسانی نرم‌افزار است.

برای مطالعه بیشتر شما

The Industrial robot: How does it work?

KUKA Robot Guide

Packaging and palletizing robots from KUKA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *